Nyugdíjbiztosítás adókedvezmény: 
előtakarékosság a nyugdíjas évekre

A magyar állami nyugdíjrendszer nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézve, ezért az anyagi stabilitás biztosítása mellett, duplán is fontossá vált az időskori öngondoskodás. A válságos helyzetet az állam nyugdíjbiztosítási adókedvezménnyel - pontosabban adó-visszatérítéssel - próbálja orvosolni -, amelynek köszönhetően előnyös lehet, ha nyugdíjbiztosítást kötünk, nyugdíj előtakarékossági számlát nyitunk, vagy önkéntes nyugdíjpénztárba lépünk be.

Kíváncsi, hogy milyen módon épülnek fel a nyugdíjbiztosítási konstrukciók? Szeretné megtudni, hogyan működik az adójóváírás, és miként juthat hozzá? Cikkünkben lényegre törően, pontról pontra körbejárjuk a témakör hátterét.
Responsive Image

Nyugdíjbiztosítás: a tudatos megtakarítóknak

Magyarországon hivatalosan háromféle nyugdíjcélú megtakarítási formát különböztetünk meg, a(z):

  • önkéntes nyugdíjpénztárt,
  • nyugdíj-előtakarékossági számlát,
  • végül, de nem utolsó sorban pedig a szóban forgó nyugdíjbiztosítást, amely konstrukítívan és kifizetődően segít az időskori anyagi biztonság megteremtésében.

Utóbbi esetben az ügyfél mindig egy biztosítval köt saját névre szóló, fix tartamú szerződést, amelynek keretében a biztosított 65 éves koráig gyűjti és fektetheti be a személyre szabott biztosítási díját.

Amennyiben a biztosított betölti a 65. életévét, azonnal - ráadásul adómentesen - hozzá juthat az évek során összegyűjtött pénzéhez. Fontos azonban tudni, a pénzfelvételt semmilyen módon nem befolyásolja az akkor aktuális nyugdíjkorhatár, amely még kecsegtetőbbé teszi a nyugdíjbiztosítási konstrukciót. Kiemelkedő pozitívuma továbbá, hogy jogi szempontból életbiztosításnak minősül, így nem kell attól tartani, hogy a NAV vagy az állam bármilyen módon hozzáfér az előtakarékosság során összegyűjtött összeghez.

A biztosítási díj meghatározása

A nyugdíjbiztosítás egy olyan megtakarítási forma, amely a rendszeres befizetésen alapszik. A legtöbb biztosító előírásai szerint a biztosítási díjat havonta, negyedévente, félévente és évente is át lehet utalni, így általában személyes preferencia kérdése, hogy ki, melyik lehetőséget választja.

Az összeg meghatározása szintén testre szabható, ezért mindenkinek magánaka kell eldöntenie, hogy mennyi pénzt tud befektetni a nyugdíjas éveinek biztosításába. Javasolt ilyenkor egy olyan értéket megadni, amely garantáltan nem okoz nehézséget hosszú távon sem. Jó hír, hogy idővel a korábban kiszabott díjat növelni és csökkenteni is lehet, azonban biztosítóként eltérhet, hogy hol és mikor jöhet el a változtatás ideje.

A hagyományos és a befektetési egységekhez kötött (unit-linked) nyugdíjbiztosítási típus

A biztosítótársaságok napjainkra számos fajtájú nyugdíjmegtakarítási konstrukciót kínálnak, azonban felépítésük tekintetében kizárólag két típusával találkozhatunk: a hagyományos nyugdíjbiztosítással, illetve a befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítással. Lássuk, hogy milyen tényezők különböztetik meg őket egymástól!

A hagyományos konstrukció, avagy a klasszikus nyugdíjbiztosítás

Hagyományos nyugdíjbiztosításnak azokat az életbiztosításokat nevezzük, amelyek mellé a biztosító egy olyan fix biztosítási összeget ígér, amelyet a megtakarító a szerződés lejártával meg is kap. A konstrukció legnagyobb előnye, hogy kiszámíthatóbb, tervezhetőbb, biztonságosabb megtakarítási forma.

A “modernebb” konstrukció - a befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítás tudnivalói

A hagyományos nyugdíjbiztosításhoz képest manapság sokkal modernebb - ezáltal pedig elterjedtebb - nyugdíjcélú előtakarékossági forma, a befektetési egységekhez kötött konstrukció. Nagy különbség, hogy mindenki maga döntheti el, hogy mekkora kockázatot, illetve várható hozamot szeretne, milyen eszközalapban szeretné tartani a megtakarítását.
Jelen állás szerint a biztosítók számos eszközalapot kínálnak. Amennyiben valaki nem tud dönteni közöttük, akár több mellett is leteheti a voksát, ezzel összeállítva egy személyre szabott befektetési portfóliót. Így a bátrabbak kockázatosabb úton, nagyobb hozammal is kísérletezhetnek, míg a biztonsági játékosok kevésbé rizikós befektetés igénylésével is élhetnek.

Útmutató a nyugdíjbiztosítási adókedvezményhez

Ahogyan arról már a bevezetőben is szó esett, a nyugdíjbiztosítás adókedvezmény remek lehetőséget kínál a takarékoskodók számára. Ilyen módon bárki megsokszorozhatja a gondosan félretett pénzét, hiszen az állami támogatás segítségével az évi SZJA 20%-át lehet visszaigényelni. 

A nyugdíjbiztosítás adókedvezmény valójában adójóváírás

Mielőtt továbbmennénk a nyugdíjbiztosítás adókedvezmény legfőbb tudnivalóra, fontos, hogy górcső alá vegyük és tisztázzuk a témakör során felmerülő kifejezéseket. Bár a cikk tartalma során következetesen mi magunk is az adókedvezmény szót használtuk, azonban ennek egyetlen oka, hogy a köznyelvben ez a megfogalmazás terjedt el. Igazság szerint azonban az eltérő nyugdíjmegtakarítások után visszaigényelhető 20%-os lehetőséget helyesen adójóváírásnak vagy adó-visszatérítésnek nevezzük, amelyek nem szinonimái az adókedvezménynek.

Mi a különbség? Adó-visszatérítésről akkor beszélünk, amikor a már általunk befizetett adónkból kapunk vissza x összeget, ezzel szemben az adókedvezmény a befizetett adó mértékének csökkenését jelenti. A közérthetőség érdekében viszont a cikk további bekezdéseiben is használni fogjuk a nyugdíjbiztosítási adókedvezmény kifejezést.

Amit még érdemes észben tartani a 20%-os adó-visszatérítésről

  • A 20%-os adójóváírás nem állami támogatás, ezért hiába a nyugdíj-megtakarítás, attól még nem jár automatikusan. Aki szeretné megigényelni, annak feltétlenül jeleznie kell az éves adóbevallásában.
  • A nyugdíjbiztosítási adókedvezmény direkten a nyugdíjbiztosításban  kerül jóváírásra.
  • Az adó-visszatérítésre kizárólag annak van lehetősége, aki fizeti az SZJA-törvény szerinti jövedelemadót, a KATA-s vállalkozók, illetve a GYES-en lévő nők is igénybe tudják venni, ha biztosítottként szerepelnek.

A nyugdíjbiztosítási adó-visszatérítés maximális összege

Tekintve, hogy a 20%-os adójóváírást több nyugdíj-megtakarítási típus után is kérvényezni lehet, így a visszatérítendő összeg eltérhet. A nyugdíjbiztosítási kedvezmény jelenleg évi maximum 130.000 forintot jelenthet. Ha egy személy egyszerre több nyugdíj-megtakarítással is él, akkor egy éven belül legfeljebb 280.000 forint visszatérítésre jogosult.

Ismerje meg az adó-visszatérítési folyamat menetét!

Ahogy azt korábban is írtuk, a nyugdíj-megtakarítás még nem feltételezi automatikusan az adójóváírást. Az erre utaló igényt évről évre fel kell tüntetni az aktuális adóbevallásnak az arra kijelölt részében, akár Ügyfélkapun, akár papír alapon szeretnénk elintézni az adó-visszatérítési kérelmet. De hogyan veszi kezdetét a folyamat?

Március 15-től az Ügyfélkapun keresztül minden évben elérhető az adóbevallási tervezet, amely tartalmaz egy nyugdíjbiztosítási kedvezmény igényléséhez tartozó részt is. Itt egyaránt fel kell tüntetni az évi SZJA 20%-át (maximum 130.000 forintot), az intézet adatait és a szerződésszámot. Ha ezt sikerül megfelelően abszolválni, akkor az állam az adóbevallás beérkezésétől számítva, 30 napon belül jóvá is írja az összeget az előtakarékossági számlára.

Bármelyik, UNIQA által kínált nyugdíjbiztosítási formát választaná, a Jövőkulcs Classic vagy a Jövőkulcs Bonus biztosítás az Ön számára is jó döntés lehet!

Mára már mindenkinek érdemes elgondolkodnia az önkéntes nyugdíjpénztár vagy a nyugdíjbiztosítási adókedvezmény lehetőségén. Attól függően, hogy kinek milyen igényei vannak, a legkülönfélébb konstrukciók állnak rendelkezésre.
Ha fontos számára, hogy egy megbízható, rugalmas szerződést tartson a kezében, Önnek megfelelő döntés lehet a Jövőkulcs Classic vagy a Jövőkulcs Bonus nyugdíjbiztosításunk! Amellett, hogy mindkettő esetében jogosulttá válik a 20%-os adójóváírásra, mindkét nyugdíjbiztosítás keretein belül szabadon megválaszthatja az eseti befizetések összegét és idejét. Bármelyik nyugdíjbiztosítási szolgáltatásunkat is választja, megtakarítását nálunk egyösszegű kifizetést nyújtó egészségbiztosítással és balesetből adódó rokkantsági védelemmel is kiegészítheti.

Gondoljon a biztonságára, gondoljon a nyugdíjas éveire: lépjen kapcsolatba velünk akár már ma!