Responsive Image

Pénzügyi célkitűzések - Hogyan segíthetnek a megtakarítási célú biztosítások?

2024.02.23.

A pénzügyi tervezés nem csupán egy évre szól, ez lehet a kulcs a hosszú távú anyagi biztonság megteremtésének is. Az életbiztosítások, mint megtakarítási formák pedig fontosak lehetnek a folyamatban. De mit jelent mindez a gyakorlatban, és miért lényeges a pénzügyi tudatosság szempontjából? Cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat vesszük sorra.

Mit jelent a unit linked típusú biztosítás?

Olyan befektetési egységekhez kötött biztosítás, ahol a biztosító – az ügyfél által kiválasztott portfólióba – fekteti be a befizetett biztosítási díj megtakarításra szolgáló részét. Különösen hasznos lehet fiatal felnőttek számára, akik hosszú távú megtakarításokban gondolkoznak, illetve családosoknak is, ugyanis egy váratlan tragédia esetén a haláleseti fedezet mellett az eszközalapokba való befektetés lehetőséget teremt a gyermekek jövőjének támogatására.

Hogyan néz ki a kötési folyamat?

Mivel hosszútávú elköteleződésről van szó, amely komoly megfontolást igényel, kizárólag személyes tanácsadás után köthető meg. A szakértő segít felmérni a jelenlegi élethelyzetet, összegezni a jövőben célokat, majd megtalálni a megfelelő megoldást. A befektetési egységekhez kötött  életbiztosítások esetén nincs garantált lejárati összeg, hiszen ez attól függ, hogy az ügyfél milyen eszközalapokat választ és mekkora kockázatot vállal. A személyes tájékoztatás alkalmával sor kerül egy 16 kérdésből álló tesztre is, az eredmények alapján pedig a tanácsadó egy személyre szabott javaslat készít.

Mi a különbség az egyszeri díjas és a rendszeres megtakarítás között?

Egyszeri díjas biztosításnál az ügyfél befektet egy nagyobb összeget, amely hozamokat termel ameddig tart a szerződés, míg rendszeres megtakarítás esetén a megállapodás szerinti rendszeres időközönként fizeti be a díjat. Mindkét típusnál lehetséges extra (eseti) befizetéseket eszközölni.

Kockázatvállalás az eszközalapoknál: kockázatkerülő vagy kockázatkedvelő?

A testhezálló befektetés kiválasztása nagyban függ attól, mennyire vagyunk hajlandóak kockázatot vállalni. A kockázatkerülő befektetők a biztonságra helyezik a hangsúlyt, míg a kockázatkedvelők nagyobb hozamok elérésére. Megismerve a saját kockázati hajlandóságunkat, hatékonyabb pénzügyi döntéseket hozhatunk az eszközalapok tekintetében.

 
Responsive Image

Eszközalapok típusai: befektetési stratégiák a pénzügyi célokért

Az eszközalapok különféle típusai különböző befektetési stratégiákat kínálnak, melyek segíthetnek elérni pénzügyi céljainkat. Tekintsük át röviden a négy fő típust:

Pénzpiaci és kötvény eszközalapok:

Alacsony kockázatú befektetéseket nyújtanak. A pénzpiaci alapok rövid lejáratú és biztonságos befektetéseket tartalmaznak, míg a kötvényalapok állampapírokba és vállalati kötvényekbe fektetnek. A hozamot a kamatbevételek és az árfolyamnyereségek adják.

Vegyes eszközalapok:

Rugalmasan kombinálják a különböző eszközosztályokba tartozó eszközöket, mint például bankbetétek, állampapírok, kötvények és részvények. A kockázatvállalási szinttől függően három kategóriába sorolhatók: óvatos, kiegyensúlyozott és dinamikus vegyes eszközalapok.

Részvény eszközalapok:

Elsősorban részvényekbe fektetnek és a hozamuk részvényosztalék és az árfolyamok változásából származik. Mivel a részvények árfolyama változékony, ezek az eszközalapok magasabb kockázatot és potenciálisan magasabb hozamot hordoznak.

Speciális eszközalapok:

Eegyedi befektetési területeket céloznak meg, például alternatív energia, infrastruktúra, kredit, arany, vagy akár nem piaci indexek. Az UNIQA Biztosító kínálatában találhatók olyan eszközalapok, melyek különleges befektetési formákat kínálnak az ingatlantól az alternatív energiáig.

Mire érdemes figyelni?

Fontos megjegyezni, hogy a biztosítást minden esetben meg lehet hosszabbítani, ugyanis előfordulhat, hogy a szerződés lejárati időpontjában nem optimálisak az árfolyamok. Ilyen esetekben javasoljuk, hogy az ügyfél tartsa bent a pénzét és várja ki a megfelelő pillanatot.

   

Ezek a termékek érdekelhetik

Kapcsolódó cikkek