Responsive Image

Viharos időkben számít igazán a lakásbiztosítás

2023.11.06.

Egyre nagyobb károkat okoz a szélsőséges időjárás, hazánkban is évente több alkalommal csapnak le pusztító viharok. Az UNIQA adatai alapján a nyár folyamán több mint 6000 bejelentés érkezett lakásbiztosításokat érintően.

Számos magyar az alulbiztosítottság miatt nem kap teljes kártérítést

A szakértők az elmúlt időszakban számos esetben azt tapasztalták, hogy az ügyfelek biztosításai nem fedezték a keletkezett károk teljes javítási költségét. Vegyük például, hogy ingatlanunk 100 millió forintot ér, mi azonban a biztosítás megkötésekor 50 millió forintot jelöltünk meg, akkor ez 50%-os alulbiztosítottságot jelent az ingatlanunk esetében. Ez kár esetén azt jelenti, ha mi bejelentünk 1 millió Ft kárt a biztosító csak az 50%-át fogja számunkra megtéríteni, ami 500.000 forint. Éppen ezért arra bíztatják a lakosságot, hogy vizsgáltassák felül a lakásbiztosításaikat, mert az éghajlatváltozás következtében növekvő szerepe lesz az optimális fedezetek meglétének.

Miért fontos a lakásbiztosítások aktualizálása?

Gyakran olvashatjuk a hírekben, hogy hazánkban is probléma az alulbiztosítottság, de vajon mit értenek ez alatt a szakemberek? Egyáltalán nem ritkaság, hogy az évekkel korábban megkötött lakásbiztosítás nem nyújt teljeskörű védelmet az ingatlanunk és egyéb értéktárgyaink számára.

Jelentősebb felújítások, bővítések, nagyértékű berendezési tárgyak beszerzése után az ingatlan értéke magasabbá válik a lakásbiztosításunkban szereplő biztosítási összegnél. Ilyenkor áll fenn alulbiztosítottság esete, elkerülése érdekében pedig elengedhetetlen, hogy a valós érték szerint kerüljön megállapításra a biztosítási összeg.

Éppen ezért a lakásbiztosítási szerződést évente ajánlott felülvizsgálni, valamint átalakítás, ingóságok (műszaki eszközök, nem beépített háztartási cikkek, bútorok, képzőművészeti eszközök, ruhák, vagy akár ékszerek) beszerzése után is érdemes szakértőhöz fordulni. 
Responsive Image

Az inflációs hatások egyre markánsabban jelennek meg a kárkifizetésekben 

Szignifikánsan érződik a biztosítási összegek és a valós újjáépítési költségek közötti különbség. Könnyen lehet, hogy egy évvel ezelőtt 50 millió forint elég lett volna az ingatlanunk újjáépítéséhez, ma már ez az összeg valójában 60 millió forintnak felel meg. A nyilvánosan elérhető adatok alapján a lakásépítés fajlagos költsége, illetve az ajánlott irányárak 2022. I. félévében a következők voltak: 

  • KSH: 666.000 Ft/m2, 
  • KSH korrigált: 520.000 Ft/m2,  
  • biztosítói átlag: 360.000 Ft/m2 (230.000 Ft/m2 – 680.000 Ft/m2). 

Ennek következtében érdemes felülvizsgálni a korábban kötött lakásbiztosítást, hogy ne fordulhasson elő, hogy a biztosításunk összege nem fedezi teljes mértékben az újjáépítés költségét.

Ezek a termékek érdekelhetik

Kapcsolódó cikkek