Baleseti ellátások - mikor és kinek járhatnak?

A foglalkozások típusa szerint léteznek kevésbé kockázatos és rendkívül veszélyes szakmák is, azonban enyhébb vagy súlyosabb munkahelyi balesetek bárkivel előfordulhatnak. Elég egy apró figyelmetlenség és már meg is történt a baj, amely balesetbiztosítás hiányában jelentős anyagi terhet róhat az emberre. Azonban a hazai társadalombiztosítás keretében a sérült alkalmazottak baleseti ellátásban részesülhetnek, hogyha a problémát üzemi baleset vagy foglalkoztatási megbetegedés okozza.

Mi a különbség köztük? Milyen ellátási módok illetik meg ilyenkor a baleset elszenvedőjét?
Most néhány, gyakrabban felmerülő kérdésekre választ adunk. 
Responsive Image

Az üzemi baleset és a foglalkozási megbetegedés közötti különbségekről

Magyarországon baleseti ellátást biztosít az állam, amennyiben üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatt az alkalmazott keresőképtelenné válik vagy elhalálozik. Fontos tudni, hogy a két munkahelyi balesettípus más eljárást és ellátási módot feltételez, ezért célszerű megismerni, hogy melyiket, mikor és hogyan lehet igénybe venni munkahelyi környezetben történő szerencsétlenség esetén. 

Mikor beszélünk üzemi balesetről?

Az üzemi baleset fogalmát az egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény tartalmazza, miszerint üzemi balesetnek azok az esetek minősülnek, amikor a biztosított munkavégzés közben - vagy annak kapcsán - sérül meg. Továbbá egyaránt üzemi balesetnek számít, hogyha valakit munkába vagy onnan a lakásába vezető úton ér a baj - ezeket a helyzeteket úti balesetnek is nevezzük.

Ebben a kontextusban a baleset definíciója a következő: emberi szervezetet ért egyszeri külső hatás, amely független a sebesült akaratától, viszonylag rövid időn belül, váratlanul és hirtelen történik, ezáltal pedig egészségkárosodást vagy halált okoz.

A fentiek értelmében üzemi balesetnek számít:

  • az úti baleset (munkából jövet-menet történő szerencsétlenség),
  • a közcélú munkavégzés során bekövetkező baleset,
  • a jelenlegi munkavédelmi törvényben meghatározott baleset,
  • a rehabilitációs kezelés alatt történő baleset.
Amennyiben viszont a sérült személy tudatmódosító szerek hatása alatt állt a baleset alatt (pl.: drogok, alkohol) vagy szakmai feladataihoz nem tartozó, engedély nélkül végzett munka következtében szenvedett kárt, nem jár üzemi baleset biztosította ellátás. Ugyanígy, akkor sem jogosult a balesetet szenvedett munkavállaló a támogatott egészségügyi szolgáltatás igénybevételére, hogyha munkába menet vagy munkából hazafelé, az útvonal indokolatlan megszakításakor (pl.: személyes ügyek intézésekor) vagy szándékos önbántalmazás miatt sebesült meg. 
 

Az üzemi baleseti ellátás igénylésének menete:

  1. lépés: baleset bejelentése a felelős szervek számára
  2. lépés: üzemi baleset nyilvántartásba vétele
  3. lépés: üzemi baleset felülvizsgálata
  4. lépés: kivizsgálás eredményének jegyzőkönyvbe vétele
  5. lépés: munkabaleset bejelentése a munkavédelmi hatóság részére (súlyos baleset vagy 3 nap utáni munkaképtelenség esetén)

Amit a foglalkozási megbetegedésről tudni érdemes

Foglalkozási megbetegedés esetén olyan gyors lefolyású, akut vagy idült egészségkárosodásról van szó, amely a munkavégzés közben vagy annak következtében alakult ki. A teljesség igénye nélkül, ennek kémiai, fizikai, de biológiai oka is lehet, mindezen túl pedig a munkavállaló túlhajszolásának eredményeként is felléphet.

Gyakori fajtája: 
  • az összes bányászati foglalkozás körében végzett munkával összefüggésben álló betegség,
  • a vibráció okozta megbetegedés,
  • a fertőzéses megbetegedés (leginkább mezőgazdasági területen)

A foglalkozási megbetegedés megállapításának menete

  1. lépés: a foglalkozási megbetegedés és az egészségkárosodás mértékének orvos általi megállapítása 
  2. lépés: a megbetegedés bejelentése az illetékes hivatalnál
  3. lépés: a bejelentés kivizsgálása a munkavédelmi hatóság által
  4. lépés: a társadalombiztosítási ellátások igénybevételéhez szükséges szervek értesítése

Baleseti ellátások a társadalombiztosítás keretein belül

Ahhoz, hogy egy balesetet üzemi balesetté, egy megbetegedést pedig foglalkoztatási megbetegedéssé lehessen nyilvánítani, az elszenvedőnek mindenképp rendelkeznie kell társadalombiztosítással. Ennek értelmében, akinek van TB-je és az egyéb feltételeknek is megfelel a helyzete, jogosulttá válik a baleseti ellátások igénylésére. Ezzel szemben, aki nincs bejelentve és feketén dolgozik, semmilyen támogatásra nem számíthat munkavégzés közben történő baleset esetén.

A korábbiak értelmében a jogosultak három különböző baleseti ellátásra tehetnek szert – ennek számít az egészségügyi biztosítás, a baleseti táppénz és a baleseti járadék. Íme egy rövid áttekintő a három különböző támogatási formáról.

1. Baleseti egészségügyi szolgáltatás

Üzemi baleset esetén igényelni lehet baleseti egészségügyi szolgáltatást, amelynek keretében 100%-os támogatás jár minden olyan gyógyszerre, segédeszközre, kezelésre, amely a rehabilitációhoz szükséges. Ezt az összeget ilyenkor teljes mértékben a TB állja, viszont a maximális térítés kapcsán két eset is szóba jöhet.

Van, amikor a baleset elszenvedője nem kapja meg időben a támogatási jogosultságot igazoló határozatot. Ebben a helyzetben eleinte ő neki kell kifizetnie a felépüléshez szükséges eszközöket, gyógyszereket, kezeléseket, viszont ezek árait maradéktalanul vissza is kapja. Ezzel szemben a szerencsések időben hozzájutnak a határozathoz, amelyet később az összes baleseti egészségügyi szolgáltatás alkalmával fel kell mutatniuk.

2. Baleseti táppénz

A baleseti táppénzre (más néven keresetpótló juttatásra) azok a munkavállalók jogosultak, akik üzemi baleset vagy foglalkozási betegség miatt keresőképtelenné válnak. Ilyenkor keresőképtelennek nevezzük azokat is, akik tudnak dolgozni, de csak gyógyászati segédeszköz segítségével, és azokat is, akiknek teljes mértékben fel kell hagyniuk a munkájukkal. Amennyiben valaki nem csak egyszer, hanem ugyanabból a problémából kifolyólag többször is keresőképtelen lesz, a baleseti táppénzre megint szert tehet.

Érdemes megjegyezni, hogy a táppénz és a baleseti táppénz között jelentős értékkülönbség van. Amíg előbbi mértéke 50-60% környékén mozog, addig utóbbi az alapját képező bevétel 100%-át biztosítja, kivéve, ha úti baleset történik, ekkor ez a százalékos érték 90%-ra csökken. 

3. Baleseti járadék

A baleseti járadék azokat a társadalombiztosítással rendelkező munkavállalókat illeti, akik üzemi baleset miatt ugyan 13 %-ot meghaladó egészségkárosodást szenvedtek, de ettől még a megváltozott munkaképességű személyek ellátási módjaira nem váltak jogosulttá. Ha a 13%-os érték csökkenni kezd, a járadék megszűnik, ha pedig újra 13% fölé ér, újra életbe lép.
A baleseti járadék összegében eltérések lehetnek, attól függően, hogy az egészségkárosodás mértéke (%) szerint a jogosult melyik baleseti fokozatba tartozik:

I. fokozat: 14-20%
II. fokozat: 21-28%
III. fokozat: 29-39%
IV. fokozat: 39% felett
   

Készüljön fel a váratlanra, biztosítsa magát az UNIQA-nál!

A társadalombiztosítás által igénybe vehető baleseti ellátások sokat jelentenek, azonban, ha a kérelem bármilyen okból kifolyólag elutasításra kerül, komoly anyagi problémákat szülhet. Ennek elkerülése érdekében érdemes elgondolkodni egy (vagy akár több) biztosítás megkötésén, hogy a túlterhelt időszakot ne tegye még nehezebbé a pénzügyi helyzete.

Az UNIQA-nál az ügyféligények figyelembevételével több biztosítási ajánlatot is kínálunk, hogy mindenki megtalálhassa a maga számára tökéleteset. A Puzzle balesetbiztosítás négy különféle szolgáltatáscsomaggal is rendelkezik, amelyek mellé 2 vagy több biztosított esetén 10%-os árengedményt kínálunk. Amennyiben egy megbízható életbiztosítási konstrukciót keres, Önnek a Life Protect 2.0 termékünket ajánljuk, amelyet évről évre rugalmasan alakíthat, kritikus betegségekre is megköthet. Vállalati vezetőként a Med 4 Group egészségbiztosításon is célszerű elgondolkodni, amelyet kifejezetten cégek számára terveztünk, hogy rövid időn belül minőségi ellátásokat kaphassanak a munkavállalók és a szűrővizsgálatok biztosításával a betegségek korai stádiumban kiszűrhetőek és könnyebben gyógyíthatóak legyenek. Így a munkából kiesett idő lerövidülhet. A munkáltató lojálisabbá és elkötelezettebbé teheti az alkalmazottait.

Felkeltettük az érdeklődését? További kérdései vannak? Vegye fel velünk a kapcsolatot online az info@uniqa.hu email-címen vagy akár személyesen: készséggel segítünk eligazodni a biztosítási ellátások és biztosítási ajánlatok útvesztőjében!