Extrém időjárás: egyre gyakrabban csapnak le a komoly viharok

Extrém időjárás

Ahogy azt az elmúlt időszakban is megtapasztalhattuk, hazánkban is egyre szélsőségesebb az időjárás, az extrém viharok pedig komoly károkat okozhatnak legyen szó akár ingatlanról, akár gépjárműről, egyéb értékekről. Érdemes előre felkészülni a váratlan helyzetekre, hiszen napjainkban már számolnunk kell az éghajlatváltozás viszontagságaival. Cikkünkben hozunk néhány tippet, tudnivalót, amelyek segíthetnek megelőzni a bajt.


 

Mit tekintünk viharkárnak? Mi a felhőszakadás?

Első lépésben fontos, hogy tisztában legyünk a kapcsolódó fogalmakkal. Az 54 km/óránál nagyobb sebességű szél által okozott rongálódást nevezzük viharkárnak. Ebbe a kategóriába sorolhatók:
-    a csapadék miatti beázás;
-    a megbontott tetőfedés;
-    egy fa kidőlése;
-    a ledöntött vagy elsodort tárgyak 

Felhőszakadásról akkor beszélünk, amikor a rövid időn belül nagy mennyiségben lezúduló és a talajszinten áramló csapadékvíz elönti az épületeket. Ilyen helyzetben a legtöbb biztosító megtéríti az ingatlanokban keletkező károkat, de a tulajdonosoknak is bőven akad feladata. Fontos az azonnali kármentés és a további károk, sérülések megelőzése. 

Prevenció

A legjobb választás, ha elébe megyünk a bajnak, megfelelő karbantartással ugyanis elkerülhető, hogy visszafordíthatatlan károkat szenvedjünk el. Az épületek megviselt állapotban lévő elemei könnyen megsérülhetnek, míg a rendszeres, szakember segítségével történő állapotfelmérés és javítások segítségével ellenállóbbá tehetjük ingatlanunkat az időjárás viszontagságaival szemben.

A megfelelő biztosítás kiválasztása

Szintén a megelőzés körébe tartozik a biztosítás. De hogyan döntsünk arról, hogy milyen típusú szolgáltatást vegyünk igénybe?
A szakemberek segítenek felkészülni a váratlan helyzetekre, felmérni azt, hogy otthonunk teljeskörű biztosításához milyen szolgáltatást nyújtó csomagot érdemes választani. A lakásbiztosítás alapfedezetei mellett kiegészítő fedezetekkel biztosíthatjuk mindazt, ami számunkra érték. Köthetünk biztosítást kerti bútorainkra, a kertben tárolt értéktárgyainkra, elektronikai eszközeinkre, vagy akár konyhakertünkre, dísznövényeinkre is. Meglévő lakásbiztosításunkat is érdemes 2 évente felülvizsgálni, így elkerülhetjük az alulbiztosítást, ami egy nem várt esemény kártérítése során problémát jelenthet.

Nyaralás alatt gondoljunk otthonunk védelmére is

Sajnos a betörők pontosan tudják, hogy a nyári időszakban rengeteg ingatlan marad őrizetlenül, és ezt a helyzetet kihasználva próbálnak meg értékes ingóságokhoz jutni. Ezért hosszabb utazás előtt érdemes megbízható szomszédokkal, barátokkal, rokonokkal egyeztetni, megkérni őket, hogy időnként nézzék meg, hogy minden rendben van-e otthonunk körül, és ha már úgyis arra járnak meglocsolhatják a növényeinket is. Komolyabbra fordítva a szót a biztosítás az ilyen esetekben is védelmet nyújt, de fontos, hogy megfelelő vagyonvédelmi eszközökkel is védjük értékeinket. 

Az UNIQA HomeGuard lakásbiztosítása a lakóházakat fenyegető veszélyekre nyújt fedezetet, három különböző csomagban érhető el.

Források:
https://www.biztositas.hu/lakasbiztositas/vihar
https://piacesprofit.hu/gazdasag/extrem-idojaras-mit-fizet-a-biztosito/