Casco károk és megelőzésük
Mik a leggyakoribb Casco károk és hogyan előzhetjük meg őket?
Sok autós gondolja úgy, hogy mivel mindenki rendelkezik kötelező felelősségbiztosítással (hiszen az kötelező), már elébe is ment a lehetséges káreseményeknek. Mi történik azonban akkor, ha úgy keletkezik kár az autónkban, hogy a közelünkben sem volt másik gépjármű, vagy esetleg épp mi voltunk a hibásak az adott helyzetben? Ilyenkor jön jól, ha van CASCO biztosításunk is, ami meglehetősen sokféle kár bekövetkezése esetén segít a javításban.
Töréskárok
A sorban legelöl a töréskárok szerepelnek. Ezek közé tartoznak azok a sérülések, amik valamilyen baleseti erőhatás eredményeképp keletkeznek, mint egy másik autóval való ütközés vagy ha véletlenül nekimegyünk valaminek. De ide sorolhatók azok az esetek is, amikor az autóhoz visszatérve sérülten találjuk azt és nem tudjuk, hogy ki a hibás fél.
Mit tehetünk a balesetek megelőzése érdekében:
-
Mindig szenteljük a teljes figyelmünket a vezetésnek, ne üljünk fáradtan a volán mögé és semmiképpen se mobilozzunk autóvezetés közben.
-
Tartsuk be a sebességhatárokat és a követési távolságra vonatkozó szabályokat.
-
A hirtelen fellépő veszélyes szituációk kezelését az is segítheti, ha gyakorlatot szerzünk ezekben a helyzetekben, például az erre specializált tanpályákon.
Szélvédőkárok
A szélvédőkárok szintén a lista élén állnak, ráadásul a nagyobb sérüléseknél sokszor elengedhetetlen a teljes szélvédő cseréje. Mivel az újabb autókban a szélvédő már a vezetéstámogató rendszer része is, a csere ilyenkor magába foglalhatja az új szélvédő kalibrálását is, ami tovább növeli a költségeket. A kisebb sérüléseknél, mint például az olyan kavicsfelverődések, ahol nem reped tovább az üveg, egyre gyakoribbak a csere helyett a javítások, elsősorban a költséghatékonyság miatt. A költségek tekintetében egyébként is fontos tudni, hogy a szélvédőcserénél általában alkalmaz önrészesedést a biztosító, míg javítás esetén nem.
Hogyan előzhetjük meg a szélvédőkárokat: a szélvédő sérüléseit sajnos nehéz megelőzni, amit azonban biztosan megtehetünk ennek érdekében, az az, ha mindig betartjuk a követési távolságot.
Elemi károk
Az elemi károk, köztük a nyári viharok során bekövetkező viharkárok szintén sok autótulajdonosnak okoznak fejfájást. Az egyre gyakoribbá váló jégesők során a karosszérián keletkező horpadások javítására szerencsére egyre jobb technológiák léteznek és a kellő odafigyeléssel a sérülések mennyisége és súlyossága is csökkenthető.
Hogyan? Mindig kísérjük figyelemmel az időjáráselőrejelzést és közelgő vihar esetén igyekezzünk fedett helyen hagyni az autót. Ha ez nem megoldható, akkor mindenképpen takarjuk le védőponyvával vagy speciálisan erre kifejlesztett autóvédő ernyővel. Bár jó ötletnek tűnhet beállni egy fa alá, inkább ne tegyünk, mert a viharban letörő ágak még a jégnél is jóval komolyabb sérüléseket okozhatnak.
Autófeltörések
Az autófeltörések száma sajnos nem csökken, de az autólopások ritkábbá váltak, mióta az Európai Unión belül egyre nehezebb az alkatrészek kereskedelme.
Mindkettő megelőzésére jó döntés lehet, ha kivilágított, illetve lehetőség szerint kamerával figyelt helyen parkolunk. Soha, semmilyen értékes vagy akár csak érdekes tárgyat ne hagyjunk az autóban feltűnő helyen. Mostanra számos különböző gépjárműfelügyeleti rendszer közül választhatunk, amiknek segítségével folyamatosan követhető a járművünk helyzete.
Amit nem szabad elfelejteni, az az, hogy még a CASCO is csak akkor fizet, ha a gépkocsi tulajdonosa mindent megtett a káresetek elkerüléséért, azaz mindig győződjünk meg róla, hogy bezártuk az autót!
Vadkárok
Hazánk különböző kis- és nagyvadakban meglehetősen gazdag ország és ezekkel az állatokkal rendszeresen találkozhatunk az utakon is. Természetesen senki sem szeretne elütni egy átszaladó rókát vagy összeütközni egy kiugró őzzel vagy szarvassal, de sajnos időről időre történnek ilyen balesetek. A vadkárok egész évben előfordulhatnak, de vannak kiemelten veszélyes időszakok, mint például az őzek párzási időszaka a nyári hónapokban. Ráadásul az erdei állatok főleg a szürkületi vagy esti órákban aktívak, így a csökkent fényviszonyok is nehezebbé teszik, hogy időben észleljék őket a sofőrök.
A megelőzés kulcsa itt is a fokozott figyelem, különösen azokon a szakaszokon, ahol az átfutó vadakra tábla is figyelmeztet. Bármennyire is csábító lehet az üres éjszakai utakon a szokásosnál kicsit gyorsabban menni, épp ilyenkor a legfontosabb a sebességhatárok betartása. A megfelelő világítás megválasztása is segít, hogy hamarabb észrevegyük az úton vagy az út mentén haladó állatokat, de ebben az esetben fontos tudni, hogy az őzek és a szarvasok a szemükbe világító reflektor hatására lemerevednek és megállnak, így lassítás után őket a dudával lehet továbbhaladásra bírni.
Mire érdemes figyelnünk, ha CASCO biztosítást kötünk?
A modern autóknak nemcsak az új ára, hanem a javítási költségei is évről évre magasabbak, a CASCO pedig abban segít, hogy ezek ne jelentsenek hirtelen megterhelést a pénztárcánknak. Az egyre komplexebb vezetési rendszerek már olyan elemeket is magukban foglalnak, amik korábban teljesen függetlenül működtek, mint például a fényszórók, így ezek javításának vagy cseréjének költsége is magasabb lesz. A CASCO ilyen helyzetekben is segít, de akár abban a szituációban is, amikor egy kétszereplős baleset vétlen szereplőjeként próbáljuk úgy megjavíttatni a járművünket, hogy a másik fél nem ismeri el a felelősségét és a hatósági vizsgálat is elhúzódik.
Az autóválasztási preferenciákkal haladva, a CASCO az egyre nagyobb számban vásárolt elektromos autókra is köthető, azzal a különbséggel, hogy a biztosítás itt az olyan kiegészítő berendezésekre, mint a töltő, sok esetben nem vonatkozik. Ezt leszámítva azonban hasonlóan működik a CASCO, mint a hagyományos benzines vagy diesel gépkocsiknál, csak a javítási kondíciók mások. Az eltérő költségvonzatok és szervízhálózat miatt a jövőben a biztosítás díja lesz kérdéses, de a lényeg változatlan: semmi sem ad akkor biztonságot az autótulajdonosoknak, mint a CASCO. Készüljön fel az UNIQA Biztosítóval a váratlan eseményekre, és kössön autójára CASCO biztosítást!