Responsive Image

A leggyakoribb káresemények otthonainkban

Frissítve: 2023.11.24.

Szakértőink az elmúlt évek tapasztalatai alapján rövid ismertetőt állítottak össze a leggyakrabban előforduló káreseményekről. Mindeközben praktikus tanácsokat is gyűjtöttek, amelyek az otthonaink és gépjárműveink védelmének elősegítését szolgálják.

Megfigyelések szerint a legjellemzőbb otthoni károkok a következők:

 
  • csővezetékből kiáramló víz 
  • viharkár
  • üvegkár 
  • csapadék okozta beázás
  • jégverés
  • üvegtörés
Responsive Image


A következő cikkben részletesen is körbejárjuk az említett problémakörök hátterét.

A mindennapi károk eredője: vízkárok és csőtörés

A leggyakoribb kártípus a csőtörés, amelynek gyakori oka az épületgépészeti alkatrészek elöregedése, valamint a fagyvédelem figyelmen kívül hagyása. Problémát okozhat az is, ha hosszabb távollét során a csapok elzárásáról elfelejtünk gondoskodni.

Egyes esetekben ezek a forgatókönyvek akár egzisztenciát fenyegető károkat is előidézhetnek, ugyanis az épületre és az ingóság teljes egészére nézve is problémát jelenthetnek. Éppen ezért fontos a megelőzés, azaz a vezetékek állapotának rendszeres felmérése és karbantartása.

Mikor beszélhetünk csőtörésről vagy beázásról, és milyen óvintézkedéseket tehetünk ellene?

Amikor a leggyakoribb vízkárokat górcső alá vesszük, fontos, hogy különbséget tegyünk a csőtöréssel kapcsolatos problémák, valamint a nagy mennyiségű csapadék miatt történő beázás között. A két eltérő esetet ugyanis minden alkalommal más káresetként definiáljuk. 

  • Csőtörésről akkor beszélünk, amikor a vízvezetékrendszeren keletkezik egy repedés, amely hosszú távon jelentős kellemetlenségekhez vezet. Amennyiben először nem azt tapasztaljuk, hogy a házat és az utcafrontot is elárasztotta a víz, a csőtörésnek árulkodó jele lehet a fal állandó vizesedése - és ennek következményeként a penészedése -, de ugyanígy a folyamatos csatornaszag vagy a vízfogyasztás mértékének radikális megnövekedése.
  • A vezetékes vízkárral szemben beázásról akkor beszélünk, amikor a csapadék beszivárgása idézi elő a gondokat. Ennek értelmében, hogyha egy kiadós vihar vagy zivatar után azt látjuk, hogy a mennyezeten foltok jelennek meg, vagy csöpög róla a víz, szinte biztos, hogy egy beázás utáni renoválásba előtt állunk. Ilyen esetben célszerű mindent elmozdítani vagy letakarni, amiben további károk keletkezhetnek a víz miatt – gondolunk itt a bútorok vagy a padló védelmére. 

Biztosítási kisokos vízkár esetén

Bármelyik vízkárral kell szembenéznünk, egy lakásbiztosítás sok szempontból megoldást jelenthet. Kevesen tudják, de csőtörések alkalmával a legtöbb ajánlat nem kizárólag a saját tulajdonban lévő ingóság megrongálódását fedezi, hanem az elfolyt víz miatt keletkező többletdíjat is. Amire viszont érdemes figyelni, hogy ennek mértéke - vagy ha úgy tetszik összeghatára -, szerződésenként eltérhet, ezért nem minden esetben számíthatunk a kár maximális megtérítésére.

A beázások kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a biztosítók jellemzően különbséget tesznek azok között az esetek között, amelyek egy nyitva hagyott ablak vagy ajtó miatt okoztak károkat. Ebből adódik, hogy egy kárbejelentés alkalmával ezt a paramétert kötelességünk megadni, mert így más eljárási szabályok lépnek életbe.

Akár csőtörésről, akár beázásról beszélünk, eggyel nehezebb helyzet áll fenn, hogyha társasházban élünk. A társasházakra érvényes lakásbiztosítások többnyire a közös tereket érintő károk helyreállítását fedezik, bár léteznek olyan típusú konstrukciók, amelyek az egyes lakások védelmére külön-külön is kitérnek. Ezért bármilyen probléma adódik, az első és legfontosabb a tájékozódás és a közös képviselővel való egyeztetés, amely során kiderítjük, hogy az épület milyen típusú szerződéssel rendelkezik.

Nyáron és tavasszal a viharkárokra érdemes felkészülni

Az eddigi tapasztalatok során egyértelmű összefüggés mutatható ki a viharos időjárás és a lakáskár-bejelentések számának alakulásában. Példának okán 2022 januárjában, májusában és augusztusában a legtöbb kárt a hirtelen érkező esőzések és viharok okozták. A probléma súlyosságát tovább növelte a nyári főszenonon kívül megjelenő viharos időjárás, amely korábban egyáltalán nem volt jellemző. Emellett az utóbbi két évben a jégverések okozta károk száma is eszkalálódott, amely mind a mezőgazdaságban, mind a családi házak, illetve gépjárművek esetén megfigyelhetővé vált. 

Responsive Image

A viharkárokról mint biztosítási káreseményekről dióhéjban

Ahogyan az a fentebb olvasott bekezdésekből kiderül, viharkárokról tehát akkor beszélünk, amikor felhőszakadás, jégverés vagy villámlás következtében a házunkat szerkezeti károk érik. Az így keletkező anyagi veszteségeinket általában fedezi a lakásbiztosítás, de vannak kizáró tényezők, amelyekkel jó tisztában lenni. 

Amikor például a pincét elárasztó víz megrongálja az ott tárolt vagyontárgyainkat, nem feltétlenül számíthatunk a biztosító segítségére. A megkötött szerződési feltételek tekintetében ugyanis, van, hogy a pénzintézetek csak akkor garantálják a károk megtérítését, ha azok a talajszinttől minimum 10-15 centiméterrel magasabban voltak elhelyezve.

Ugyanígy, a korábban említett nyitva hagyott nyílászárók vagy a huzat miatt keletkező károk esete is sokszor kérdéses. A kártalanítási összegnek továbbá szinte biztos, hogy búcsút inthetünk, amennyiben az autónkat, motorunkat, kerti bútorainkat a szabad ég alatt tároljuk. Ilyenkor kifejezetten jól jön, hogyha a járműveinkre korábban kötöttünk casco biztosítást.

Amit még érdemes megjegyezni, hogy egy viharkár esetén a biztosító kárszemlét rendel el, amely során egy arra szakképzett személy felméri a veszteség mértékét, valamint annak körülményeit. Ezért, ha nem figyeltünk megfelelően az ingatlan karbantartására - és ez magyarázatként szolgál a károk mértékére -, nagy eséllyel elesünk a pénzintézet támogatásától.

Ha a viharkárokkal kapcsolatos tudnivalókkal még tovább bővítenéd a tudásodat, olvasd el korábbi cikkünket!

Az üvegkárok ritkábbak, de egyre drágább a javításuk

Bár az ablaküvegtörések száma csökkent, ugyanakkor a kárértékük mértéke megsokszorozódott. Ennek egyik oka, hogy időközben az épületüvegezések műszaki háttere alapjaiban megváltozott.

A korábbról megismert, hagyományos síküvegek kevésbé voltak ellenállóak, továbbá a mai ajtók, ablakok szerkezete sokkal strapabíróbb. Az újabb hőszigetelési elvárások szerint a szakemberek elemeként 3 rétegű, nemesgázzal töltött, alacsony hőáteresztésű üvegeket, vagy helyenként SMART - elektronikusan szabályozott, vagy kijelzővel ellátott -, üvegeket építenek be, amelyek inkább műszaki berendezések, mintsem passzív épületelemek.

Üvegkárnak minősülő káresetek a lakásbiztosítások szempontjából

Az üvegkárok tekintetében a lakásbiztosítások mindig a szerződésben foglalt feltételek szerint fedezik a veszteségeinket. Ennek értelmében van, hogy a konstrukció alapcsomagjában már automatikusan benne van a megrongálódott üvegfelületek helyreállításának díja, míg más megállapodások esetén kiegészítő fedezetként kell kiválasztani.

Ezenfelül az sem evidencia, hogy milyen típusú üvegek biztosítását vállalja a cég: az épület szerkezeti elemeként beépített (ajtók, ablakok) üvegek, valamint a speciális üvegek (üvegből készült dohányzóasztal, zuhanykabin vagy főzőlap) külön kezelendőek. Alapvetés továbbá, hogy a biztosítási káresetek szempontjából üvegtörésnek csak azok az esetek tekinthetőek, amikor az üveg teljes keresztmetszetében elreped. Ezért az üveg felületén látható kisebb karcolások vagy repedések ilyen szempontból nem relevánsak.

Üvegkár bejelentése esetén az eljárás a többi biztosításéhoz hasonló. Célszerű a lehető leghamarabb jelezni a kártérítési igényünket, de a probléma bekövetkezésétől erre általában összesen 2 napunk van. Ahhoz, hogy az eljárás kezdetét vehesse néhány adatra feltétlenül szükség lesz, kezdve a szerződés kötvényszámától, a személyes adatokon át, a káresemény körülményeinek rövid ismertetőjéig.
Responsive Image

Kármegelőzés, a szokásos tanácsokon túl 

Mostanra részletesen bemutattuk az otthonunkban leggyakrabban felmerülő káreseményeket, ezért a továbbiakban az otthonunkat, autónkat vagy akár magunkat érintő károk kapcsán adunk 1-2 extra tippet:
 
  • Örökzöld téma, hogy a fagykárokat elkerülhetjük a nyaralók téli vízmentesítésével, a kerti csapok zárásával, valamint a vízaknák, vízórák téli szigetelő takarásával. Ezeknek a praktikáknak valóban magas a kockázatcsökkentő hatása, ezért még a hideg beköszönte előtt ajánlott elvégezni az említett óvintézkedéseket!
  • Sokaknak egyértelmű ugyan, de mégis gyakran elfelejtjük, hogy egy vastag pokróccal tompíthatjuk a jégeső okozta károkat. Ezért, ha még az autónkból hiányzik egy ilyen célra alkalmas takaró, minél előbb indokolt beszerezni egyet!
  • Az otthoni környezet biztonságát számos aprósággal növelhetjük – legyen szó például csúszásgátlók, korlátok vagy kapaszkodók kinti-benti felhelyezéséről. Különösen fontos lépés, hogyha idősebb korú szeretteinkkel egy fedél alatt élünk, vagy sokszor érkeznek hozzánk látogatóba.
  • Mielőtt elindulnánk otthonról, a tavaszi és nyári hónapok alatt mindig érdemes duplán leellenőrizni, hogy a nyílászárókat megfelelően bezártuk-e! Néha ennyi is elég ahhoz, hogy rengeteg kellemetlenségtől megóvjuk magunkat. 

Ha az elkerülhetetlenre is felkészülne...

A megfelelő praktikák és óvintézkedések betartásával rengeteget tehetünk azért, hogy napról napra biztonságban érezhessük magunkat, de ha szeretnénk felkészülni az elkerülhetetlenre, érdemes megkeresni a személyre szabottan tökéletes biztosítási konstrukciót is.

A szolgáltatási palettánkon elérhető HomeGuard lakásbiztosítás balesetbiztosítással kombinálva is igényelhető, amelynek köszönhetően az UNIQA ügyfeleként a legnehezebb helyzetekben is átfogó segítségre számíthatsz.
További tudnivalókért vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy részletesen is tájékoztathassuk a kockázatvállalási ajánlatainkban rejlő nagyszerű lehetőségeket!

Ezek a termékek érdekelhetik

Kapcsolódó cikkek