Leggyakoribb otthoni káresemények

A leggyakoribb káresemények otthonainkban
2023.04.26.
Szakértőink az elmúlt évek tapasztalatai alapján rövid ismertetőt állítottak össze a leggyakrabban előforduló károkról. Cikkünkben azt is megmutatjuk mire érdemes odafigyelni, amikor lakásunk, vagy akár gépjárműveink védelméről gondoskodunk.
Mindennapi probléma a csőtörés
A leggyakoribb kártípus a csőtörés, aminek gyakran az az oka, hogy az épületgépészeti alkatrészek elöregednek, vagy nem történik meg a fagyvédelem. Problémát okozhat az is, ha hosszabb távollét esetén elmarad a zárás. Egyes esetekben ezek akár egzisztenciát fenyegető károkat is jelenthetnek, mert az épület és az ingóság teljes egészét fenyegethetik. Éppen ezért fontos a megelőzés, azaz a vezetékek állapotának rendszeres felmérése és karbantartása.
A legjellemzőbb otthoni károkok:
- csővezetékből kiáramló víz
- viharkár
- üvegkár
- beázás csapadéktól
- jégverés

A viharkárok nyáron és tavasszal is fenyegetnek
Egyértelmű összefüggés mutatható ki a viharos időjárás és a lakáskár bejelentések számának alakulásában. 2022-ben januárban, májusban és augusztusban okozták a legtöbb kárt a hirtelen kialakult súlyos esőzések, viharok. Visszatérő jelenség, hogy megjelentek a fő nyári szezonon kívüli viharok is, ez korábban egyáltalán nem volt jellemző. A jégverés is jelentős károkat okozott az utóbbi két évben – a jégkárelhárító rendszer új keletű bizonytalanságaival összefüggésben – nem csak a mezőgazdaságban és családi házaknál, de a gépjárműveknél is. Korábban már összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a viharkárokkal kapcsolatban.Ritkábbak az üvegkárok, de egyre drágább a javítás
Az ablaküveg törések száma csökkent, ugyanakkor a kárérték megtöbbszöröződött. Ennek egyik oka, hogy az épület üvegezések műszaki háttere alapjaiban megváltozott. A korábbi hagyományos síküvegek kevésbé voltak ellenállóak, emellett az ajtók, ablakok szerkezete is megerősödött. Az újabb hőszigetelési elvárások elemeként 3 rétegű, nemesgázzal töltött, alacsony hőáteresztésű üvegeket, vagy helyenként SMART (elektronikusan szabályozott, vagy kijelzővel ellátott) üvegeket építenek be, amelyek inkább műszaki berendezések mintsem passzív épületelemek.
Kármegelőzés, a szokásos tanácsokon túl
Korábbi cikkünkben volt szó arról, hogy mit tudunk tenni megelőzésként a viharkárok elkerülése érdekében. További tippjeink az otthonunkat, autónkat vagy akár magunkat érintő károk kapcsán lehetnek érdekesek:- Örökzöld téma, hogy a fagykárokat elkerülhetjük a nyaralók téli vízmentesítésével, a kerti csapok zárásával, valamint a vízaknák, vízórák téli szigetelő takarásával.
- Érdemes a gépjárműben egy vastag pokrócot tartani, hogy jégeső esetén félreállva rá lehessen teríteni az autóra. Természetesen ez a módszer nem nyújt teljes védelmet, de segít mérsékelni a jégverés által okozott károkat.
- Időskorú szeretteink biztonságáért is tehetünk, ha biztosítjuk az otthoni környezetet, például csúszásgátlók, korlátok, kapaszkodók elhelyezésével.