Kiberbiztonság
Online eszközeinek védelme a fejlődő digitális környezetben
Online banki szolgáltatások és a pénzügyi biztonság
A kényelem korában az online bankolás életünk szerves részévé vált. A számlaegyenlegek ellenőrzésétől a tranzakciók lebonyolításáig a digitális platformok jelentősen leegyszerűsítik pénzügyi folyamatainkat. A kényelem azonban kockázatokkal jár, egyre gyakoribbak például az adathalász üzenetek, amelyek látszólag pénzintézetektől érkeznek, de valójában hamis webhelyekre vezetnek. Ezzel a módszerrel illetéktelenek juthatnak hozzá a mobilbankos bejelentkezési adatainkhoz és tranzakciókat hajthatnak végre.
Személyazonosságunk védelme
Az adatszivárgás elszomorítóan gyakori jelenséggé vált. Még a technológiai óriások és a komoly védelemmel rendelkező vállalatok is támadások áldozatává válhatnak, amennyiben nem készülnek fel azokra. Az interneten keringő hatalmas mennyiségű személyes információ pedig sebezhetővé tesz minket a személyazonosság-lopással, a pénzügyi csalással és más rosszindulatú tevékenységekkel szemben.
Az Internet of Things vagyis az okoseszközök biztonsági rései
Az okoseszközök összekapcsolásának elterjedése soha nem látott kényelemhez vezetett, ugyanakkor kiszélesítette a bűnözők támadási felületét is. Az IoT-hez kapcsolódó közelmúltbeli incidensek aggodalomra adnak okot az intelligens otthonok és a csatlakoztatott készülékek biztonságosságával kapcsolatban. 2019-ben több olyan esetről számoltak be, amikor hackerek hozzáfértek biztonsági kamerák élő képéhez, és zaklatták a háztulajdonosokat, vagy kémkedtek utánuk. A védelem megerősítése kulcsfontosságú az illetéktelen hozzáférés, a magánélet megsértésének megakadályozása érdekében.
Feltörekvő technológiák és új veszélyek
Ahogy a technológia fejlődik, úgy fejlődnek a kiberbűnözők által alkalmazott taktikák is. A mesterséges intelligencia és a machine learning (olyan rendszerek, melyek tanulni képesek, azaz tapasztalatokból tudást generálnak) térnyerése új eszközöket adott a hackereknek.
Tanácsok a biztonságért:
- Védjük számítógépünket, mobil eszközünket a kártékony programoktól, használjunk vírusírtót.
- Csak biztonságos kapcsolaton keresztül adjunk meg érzékeny adatokat, nyilvános WiFi-hálózatokon kerüljük a vásárlást.
- Legyünk óvatosak az USB-töltőhelyeken, így áruházakban, várókban és más nyilvános helyeken! A feltört töltőportokon keresztül rosszindulatú adatlopó szoftverek és kártevők települhetnek az eszközeinkre.
- Rendszeresen ellenőrizzük a bankszámlánkat, hogy nincsenek-e olyan terhelések, melyeket nem mi kezdeményeztünk. Különösen akkor, ha valahol először adtuk meg az adatainkat.
- Fontos, hogy minden fiókunkhoz különböző jelszót használjunk. Így elkerülhetjük, hogy egy esetleges jelszó-kiszivárgás/lopás esetén a bűnözők egyszerre az összes fiókunkhoz hozzáférjenek.
- A jelszókezelő alkalmazások segítenek a biztonságos tárolásban. Ezekben az összes jelszavunkat egyetlen titkosított adatbázisban tárolhatjuk, amelyet egy főkulccsal zárhatunk le.