Amint arra már előző hírlevelünkben is utaltunk, könnyen elképzelhető volt november elején, hogy ismét azoknak a befektetőknek lesz igaza, akik jobban hisznek a piaci szezonalitásnak, mint a híreknek. Nos, ami azt illeti, ennél jobban igazunk talán nem is lehetett idén. November hónapban olyan masszív részvénypiaci emelkedést lehetett látni világszerte, amire már évek-évtizedek óta nem volt példa. Bár egyébként ehhez nem találták fel az ingyen-energiát (bár üzembe helyezték az ennek ígéretét hordozó fúziós erőművek egyik újabb kutatási célú reaktorát Japánban), nem zárult le sem a gázai konfliktus, sem az ukrán-orosz háború (bár előbbiben párnapos tűzszüneti megállapodásra sor került, utóbbi esetén pedig a tél beálltával jelentősen lelassultak a harci műveletek mindkét oldalon). Egyszerűen csak elfogyott az eladók lendülete és megérkezett a Mikulás-rali.
A piaci emelkedést az is segíthette, hogy a globális dezinflációs/deflációs folyamatok erősödtek a hónap során, ami pillanatnyilag felülírta az egyébként romló növekedési kilátások okozta gazdasági félelmeket is. Mind az USA-ban, mint az Európai Unióban stabil dezinflációs trend volt megfigyelhető novemberben, köszönhetően elsősorban az erős bázishatásnak, másrészt a beszakadó energia-árfolyamoknak. Mivel az európai gáztározók csordultig tele vannak és a növekedési kilátások lanyhák, a földgáz piaci ára a közeli szállítási hónapokra új hároméves mélypontra esett az amszterdami árutőzsdén. Ezt támogatta egyébként a kőolaj világpiaci árának a bezuhanása is. Az ismert feszültséggócokban érdemi piacmozgató változás – mint már fentebb említettünk – nem következett be, így részben a vállalati hírek, részben pedig a kamatciklusokkal kapcsolatos várakozások változása határozta meg a kereskedés jellegét.
A vállalati eredmények tekintetében érdemi piacmozgató trend nem bontakozott ki, ezúttal inkább eseménytelennek volt nevezhető a gyorsjelentési szezon, mind a közölt eredményszámok, mind a vállalati várakozások tekintetében. Az óvatos vállalatvezetői kommunikáció a kilátásokkal kapcsolatban és a kamatkörnyezet miatti enyhe aggodalom ezúttal kevés volt ahhoz, hogy megakassza a piaci ralit. Sokkal fontosabb tényezőnek bizonyult az, hogy a hozamgörbékben viszont jelentős rövidtávú trendforduló volt megfigyelhető. A gázai konfliktus kirobbanása okozta piaci bizonytalanság, párosulva a romló gazdasági kilátásokkal és az erős dezinflációs folyamatokkal elég volt ahhoz, hogy a drámai szinten stagnáló költségvetési deficitek finanszírozási igénye miatti kibocsátási dömpinggel együtt is lefelé indítsa el a kötvénypiaci hozamokat. Az amerikai 10 éves államkötvény hozama az október közepén 5% feletti szintekről egészen 4,3%-ig esett november végére. Ha egy dolgot kellene megjelölnünk a szezonalitáson kívül, ami támogatta a részvénypiaci emelkedést, akkor mi ezt említenénk.
Közben idehaza szintén érdekes folyamatokat lehetett látni. Bár a költségvetés állapota egyre inkább aggasztónak tűnik, a nemzetközi trendek hatása a hazai eszközök árára ezúttal erősebb volt. Idehaza ugyan a részvénypiaci eladási hullám is enyhébb volt ősszel, ezzel együtt a novemberi raliban a BUX index néhány pontnyira megközelítette korábban beállított történelmi csúcsát. Emellett a kötvénypiacon kifejezetten kedvező kereskedési hangulatban 7,5% környékéről egészen 6,8%-ig süllyedt a magyar 10 éves állampapír hozama – megint csak a már említett aggasztó költségvetési deficit ellenére. Végül, de nem utolsósorban a forint pedig kifejezetten stabil volt, 380 körül ingadozott az EURHUF kurzusa szűk, néhány forintos sávban az egész hónap során. A jegybank kamatpolitikájával megpróbált megtenni mindent, hogy ne kavarja fel az állóvizet. Az alapkamat 11,5%-ra csökkent és a kommunikáció alapján szinte biztosan 10%-ra fog csökkenni az év végére. A hírekben még komolyabban felkavarta a kedélyeket az, hogy a KSH szerint október végére 9,9%-ra, vagyis egyszámjegyűre szelídült az év/év alapú fogyasztói inflációs mutató. Bár voltak, akik megkérdőjelezték a statisztikai hivatal számításainak a helyességét, az tény, hogy a globálisan is látható dezinflációs trend idehaza is erősen érezteti már a hatását.